Britská kočka

Novinky

♥ Krmení

Zdravou a správně chovanou kočkou poznáme podle husté lesklé srsti a jasných očí.Stejně jako všichni ostatní živí tvorové potřebuje k tomu,aby byla zdravá,bílkoviny,tuky,uhlovodany,minerály a vitamíny v určitém složení.Zde je deset tipů k nejdůležitějším aspektům výživy koček.

 

s33

 1.Nejjistější metofou je vhodně krmit kočku je sáhnout po hotovém krmivu.To totiž obsahuje veškeré životně důležité živiny ve správném poměru.

2.Jelikož mladé kočky rychle rostou ,ale mají malý žaludek,měly by dostávat několikrát denně malé porce.Dospělá zvířata dostávají 2 porce denně:jednou ráno a jednu večer,pokud možno vždy ve stejnou denní dobu.

3.Na kilogram hmotnosti potřebuje dospělá kočka denně asi 300 kilojoulů.U hotového krmiva je správné množství zohledněno v pokynech pro dávkování.

4.Zbytky ze stolu,pamlsky určené lidem a kořenové potraviny nejsou pro kočky vhodné,protože jsou nezdravé.

5.Syrové maso může obsahovat choroboplodné zárodky,které jsou pro čtvernožce nebezpečné,a proto by se jim nemělo podávat.

6.K pití se hodí voda a mléko s redukovaným obsahem laktózy z odborných obchodů.Kravské mléko většina koček nesnáší.

7.Jako místo pro krmení bychom měli zvolit klidný koutek,který se také snadno udržuje v čistotě.Kočku při jídle pokud možno nerušíme.

8.Krmení by mělo být vlažné a ne přímoz z ledničky.Studené krmivo kočky nemají rádi a nedělá jim dobře na žalodek.

9.Pokud kočka dá najevo,že má dost,odstraníme zbytky krmiva z misky a misku vymyjeme horkou vodou.

10.Po jídle kočka potřebuje klid.Většinou si vyhledá tiché místečko,kde spí a tráví.Když je zase čilá a naložená do hry,přijde sama od sebe.


By lilcin.blog.cz

Mléko ANO či NE? Jakýmsi nedopatřením si lidé od pradávna myslí, že kočce se má dávat mléko. Jenomže pravda je trochu jiná. Mléko obsahuje druh cukru, který se nazývá laktóza. Po šestém měsíci věku kočka ztrácí schopnost, kterou doposud měla, tento cukr strávit. V jejím žaludku je příliš kyselých šťáv a to způsobuje, že se mléko sráží. Může to u ní vyvolat problémy se zažíváním (zvedání žaludku, zvracení). Plyne z toho tedy zásada, že po šestém měsíci je nutné s podáváním mléka přestat.

Ale žijeme v době, kdy jsou společnosti pro naše mazlíčky ochotné vyrobit takřka cokoliv a tak, pokud váš kocouř mléko miluje, můžete mu koupit mléko speciálně kočičí . Je vyrobeno tak, aby ho kocouř mohl strávit. Je trochu hustší, na první pohled vypadá jako smetana do kávy, dokonce i tak trochu voní.

Zakysané mléko, jogurty i zakysanou smetanu tráví bez problémů.Tvaroh je pro všechny kočky výborným krmivem.

 

Vaječný bílek podáváme pouze vařený, protože pak je jeho stravitelnost až dvojnásobná a také je zničen enzym avidin, který rozrušuje vitamin H. Vaječný žloutek obsahuje mnoho vitaminů a je vhodné ho podávat syrový 1-2x týdně.
Ryby je vhodné podávat vařené, protože obsahují enzym thiaminaázu, která rozrušuje vitamin B 1.
Tento enzym se vařením inaktivuje. Pokud podáme občas menší množství syrových ryb, ať mořských nebo sladkovodních, přidáme kočce vitamin B. Velké kosti pro jistotu zvláště u "žravých" koček odstraníme, malé jsou tráveny bez komplikací.
Vitaminy jsou velmi důležité pro zdravý vývoj a pro plnohodnotný vývoj koček. Zatím co se jen velmi málo setkáváme s nedostatkem vitaminů rozpustných v tucích (A,D,E), častější je u koček nedostatek vitaminů rozpustných ve vodě a to zvláště z komplexu vitaminu B, případně vitamin C.

Minerály a stopové prvky jsou potřebné v malém množství, ale jsou k životu nezbytné. Jejich nedostatek nebo nevhodný poměr jednotlivých komponentů vede k onemocnění, stejně jako jejich nadbytek.
Tuky jsou ve výživě koček nezbytné. Dělají krmivo pro kočky chutnější, lehce se vstřebávají a jsou pohotovou zásobou energie. Jsou nositeli řady vitaminů a obsahují nezbytné esenciální mastné kyseliny. Živočišné tuky jsou pro kočky výborně stravitelné. Jejich nadbytek může působit průjem.
Kočky jsou masožravci a dovedou dokonale využívat bílkoviny živočišného původu. Kvalitní bílkoviny s vysokou stravitelností jsou obsaženy v mase jatečných i jiných zvířat, ptáků a ryb. Méně hodnotné živočišné bílkoviny a bílkoviny rostlinného původu (na příklad soja) jsou využity kočkami jen nepatrně a vycházejí z trávicího traktu téměř nedotčeny s výkaly. Koťata a rostoucí kočky i kočky se zátěží - stresy, gravidita, potřebují větší množství bílkovin než kočky v běžném životě. Pokud je přijímáno enormní množství bílkovin, nespotřebované jsou odfiltrovány ledvinami a tím jsou ledviny nadměrně zatěžovány. Přílišné překrmování bílkovinami při sníženém výdeji energie, zvláště u starších koček, může přispívat ke vzniku onemocnění močového traktu.